NZS charytatywnie, czyli jak pomagamy

Wielu działaczy naszej wspaniałej organizacji poza zainteresowaniami i sposobem na życie łączy bardzo ważna rzecz – chęć pomocy i potrzeba zmiany tego świata na choć odrobinę lepszy. U nas w NZSie nie ma lepszego sposobu na dołożenie swojej cegiełki niż możliwość organizacji projektu, który rzeczywiście pomaga i pozwala ci dostrzec, że to, nad czym miesiącami pracowałeś zmieniło jakieś życie na lepsze. Mogłoby się wydawać, że jesteśmy „tylko” studentami z ograniczonymi możliwościami i budżetem, ale śledząc charytatywną część projektów, które tworzymy, zdecydowanie łatwo się przekonać, że ciężką pracą i zawzięciem jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę wiele.

Początkowo chciałabym zaznaczyć, że charytatywne projekty NZSu mają takie specjalnie dedykowane miejsce w moim sercu, jak i w sercu wielu NZSiaków. Są one tak naprawdę powodem, dla którego właściwie rozpoczęłam tę działalnościową podróż i zdecydowanie nie żałuję. Zawsze powtarzam, niezależnie od tego, czy akurat rozmawiam z osobą, która potencjalnie chciałaby dołączyć do naszej organizacji, czy z kimś, kto nigdy nie słyszał o istnieniu NZSu – nasze projekty są naprawdę przepięknymi inicjatywami.
Na chwilę obecną, jeśli mówimy o regularnie odbywających się projektach charytatywnych NZS UE Wroc, mamy na myśli Wampiriadę oraz Zwierzaki NZS, które tak naprawdę stanowią idealny pakiet. Dlaczego? Ponieważ niezależnie od tego, czy chcesz pomóc czworonogom, słodkim jaszczurkom czy innym puchatym stworzeniom, a może jednak wolisz skupić się na pomocy człowiekowi, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Wampiriada jest zdecydowanie flagową inicjatywą wszystkich NZSów w Polsce, ponieważ jako jeden z krajowych projektów odbywa się na różnych uczelniach. W naszym przypadku na Uniwersytecie Ekonomicznym odbywają się trzy edycje: jesienna, zimowa oraz wiosenna i każda z nich ma swój własny motyw, który nadaje im niepowtarzalny przebieg. W samym Wrocławiu edycji tych jest zdecydowanie więcej, ponieważ organizują je trzy Wrocławskie NZSy.

Celem Wampiriady jest szerzenie informacji o tym, jak ważne jest honorowe krwiodawstwo oraz krwiolecznictwo wśród studentów i młodych ludzi, którzy są pełni energii i chęci do działania, a sami często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo mogliby pomóc. Organizujemy ją we współpracy z RCKiK i wspólnie próbujemy pomóc jak największej liczbie ludzi.
O Wampiriadzie po raz pierwszy usłyszałam tak naprawdę w szkole średniej ponieważ byliśmy jedną z placówek, która także organizowała zbiórki krwi i współpracowała z Czerwonym Krzyżem. Do tej pory pamiętam pogadankę na temat niejedzenia tłustego śniadania oraz picia dużej ilości wody, którą zafundowali nam wolontariusze i kiedy myślę, że wtedy jeszcze nie miałam pojęcia, że będę jednymi z nich to odczuwam dumę, że wylądowałam właśnie tutaj, ze wspaniałymi ludźmi, którzy mnie otaczają.
Tym, co najbardziej zapadło mi w pamięć i bardzo lubię do tego wracać zachęcając ludzi do brania udziału w Wampiriadzie jest fakt, że krew jest jedynym lekiem, którego nie jesteśmy w stanie jako ludzie wyprodukować. Taka technologia nie powstała, może nam się wydawać, że jesteśmy już tak mądrzy, że niedługo roboty będą robiły wszystko za nas, jednak ChatGPT nie poda nam magicznego przepisu na krew O. Jest to po prostu coś, co ratuje życie ludzi, a nas tak naprawdę nie kosztuje nic a nic.

Zwierzaki NZS są równie wyjątkowym oraz ważnym projektem dla naszego NZSu, ale z całkowicie innych powodów. Jest to nasz autorski projekt, co oznacza, że odbywa się on tylko i wyłącznie na naszej uczelni. Jest to niesamowita inicjatywa, która w każdej edycji choć skupiająca się na tym samym problemie, wygląda całkowicie inaczej. Jest to spowodowane faktem, że co roku wybieramy jedną z lokalnych fundacji bądź schronisk, które potrzebują pomocy i staramy się zrobić wszystko co w naszej mocy, by wspomóc wolontariuszy, którzy dedykują swoje życie tej ważnej sprawie.
Sam fakt, że większość zwierząt, które w tej chwili potrzebują pomocy nie byłaby w takiej sytuacji, gdyby nie okrutność ludzi sprawia, że chcemy zrobić jak najwięcej, aby ich los się odmienił. Zwierzaki wychodzą jednak dużo dalej niż umożliwia sama zbiórka pieniędzy! Staramy się organizować jak największą liczbę wydarzeń, za pomocą których nagłaśniamy potrzeby danej fundacji. Są to naprawdę różnorodne eventy: gastro dla zwierzaków, joga, spacery z behawiorystą dla zwierząt, pogadanki z treserami oraz wolontariuszami, loterie z atrakcyjnymi nagrodami zafundowanymi przez NZS i naszych wspaniałych partnerów, PubQuiz’y, imprezy tematyczne oraz standy.

Pomaganie jest świetne, a nasze projekty stale nakręcają nas do dalszego działania na coraz większą skalę. Każda kolejna edycja utwierdza nas w przekonaniu, że nie ma rzeczy niemożliwych i, jak wspomniałam na początku, wcale nie jesteśmy „tylko studentami”. Razem robimy coś niesamowitego. Ale co tu więcej mówić, po prostu chodźcie przekonać się na własne oczy…

Autorstwa Darii Rybarczyk