Dlaczego warto działać w organizacji studenckiej?

Każdy, kto dołączył do organizacji studenckiej, na pewno niejednokrotnie spotkał się z pytaniami pokroju “Co będziesz z tego mieć?” lub “Przecież to jedynie wolontariat, zajmuje wiele czasu, a nie przynosi zbyt wielu korzyści – czy to w ogóle Ci się opłaca?”. Nie ma niestety jednej odpowiedzi na to pytanie, jednak pomimo tego, że ta praca nie jest wynagradzana pieniężnie, niezaprzeczalnie daje nam ona wiele korzyści.

#studia #rozwój #organizacjastudencka

Dla młodego człowieka, który dopiero wkracza w świat rynku pracy, nie ma nic ważniejszego od rozwoju swoich umiejętności i zbierania doświadczenia. Pracodawca nie zapyta go o to na jakim poziomie napisał maturę i/lub jakie miał oceny na studiach. Będzie go interesowało czy ta osoba jest zaangażowana i oddana temu, co robi. Działając w organizacji studenckiej, zyskuje się wiele możliwości na rozwój wielu cennych umiejętności, takich jak przywództwo, zarządzanie projektem, organizacja pracy zespołowej, planowanie działań, prezentowanie, komunikacja i wiele innych. Te umiejętności są bardzo pożądane przez pracodawców, więc zdobycie ich może pomóc w przyszłej karierze zawodowej. Praca w organizacji studenckiej jest też świetnym punktem w CV. Pokazuje ona inicjatywę, zaangażowanie i umiejętności, które mogą być bardzo przydatne w przyszłej pracy. Dla pracodawców może to być również sygnał, że dana osoba jest aktywna i społecznie zaangażowana, zatem będzie dobrze się z nią współpracowało.

#protipy #pierwszyrok

Mówiąc o społeczności – organizacje studenckie często mają misję poprawy życia studentów (i nie tylko!) oraz wspierania aktywności studenckiej na uczelni. Działacze takiej organizacji mają szansę wpłynięcia na życie na swojej uczelni oraz pomocy w budowaniu społeczności akademickiej. Warto także zwrócić uwagę na to, że organizacja studencka nie tylko wpływa na społeczność, ale także społeczność organizacji jest niezwykle ważna dla studenta, który często przeprowadza się z daleka od swojej rodziny i potrzebuje poznać nowych ludzi, z którymi będzie mógł się integrować. Praca w organizacji studenckiej zrzesza ludzi o podobnych zainteresowaniach i celach, więc jest to świetna okazja do zawiązywania nowych przyjaźni na całe życie, wymiany doświadczeń i wspólnego zdobywania wiedzy na różne tematy.

Last, but not least, praca w organizacji studenckiej to przede wszystkim rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Często realizują one różnorodne projekty, działają wokół konkretnych dziedzin lub tematów, które są bliskie ich członkom. Działając w takiej organizacji, mają oni szansę rozwijać swoje zainteresowania i pasje, a także poznać nowe obszary, którymi są zainteresowani. Większość organizacji rozdziela działania w projekcie na różne komisje, dzięki czemu członkowie mogą się rozwijać w tych dziedzinach, w których chcą się rozwijać.

W Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu występuje podział na poszczególne komisje:

 • WiP (Wizerunek i Promocja) – osoby działające w WiP-ie zajmują się m.in. projektowaniem i zamawianiem materiałów promocyjnych, redagowaniem tekstów, prowadzeniem fanpage’ów na social mediach, a także pozyskiwaniem partnerów medialnych.
 • LAIT (Logistyka Administracja i IT) – członkowie tej komisji dbają o zaopatrywanie biura/projektu w potrzebne sprzęty i materiały, zajmują się obsługą techniczno-informatyczną, tworzą oraz archiwizują dokumentację (podania, raporty).
 • KZ (Kontakty Zewnętrzne) – komisja ta zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem partnerów barterowych, merytorycznych i finansowych, tworzeniem ofert współpracy, utrzymywaniem długofalowej współpracy ze stałymi partnerami, a jej członkowie pozyskują i szkolą swoje umiejętności w negocjowaniu.
 • HR (Human Resources) – głównym zadaniem HR-ów jest przeprowadzenie dwóch rekrutacji w roku, organizowanie wyjść integracyjnych, nadzorowanie mentoringów oraz dbanie o system motywacyjny wśród członków oraz przyjaciół NZS-u
 • Finanse – najważniejsze w tej komisji jest tworzenie budżetu organizacji/projektów, rozliczanie faktur, tworzenie umów i zamówień publicznych czy pisanie oraz składanie wniosków o dofinansowanie.

Poza powyższymi komisjami, w NZS-ie działa także Biuro Projektów, które regularnie kontroluje przebieg spraw projektowych, tworzy aplikacje na koordynatorów poszczególnych projektów, wspiera ich, a także organizuje dla nich zebrania.

Z komisji tworzą się projektu, które w NZS-ie są najważniejsze. Realizujemy je wspólnie, łącząc wszystkie nasze możliwości i zasoby. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu realizuje aż 8 projektów o różnorodnej tematyce, także każdy działacz i beneficjent, znajdzie coś dla siebie. Projekty dzielą się na:

Charytatywne:

 • Wampiriada – sztandarowy projekt NZS-u, promujący akcję honorowego krwiodawstwa w środowisku akademicko-studenckim. Poza oddawaniem krwi nagłaśniany jest także problem dotyczący deficytu krwi przeznaczonej do transfuzji i ratowania ludzkiego życia, ale też promowany jest zdrowy styl życia oraz dobroczynność. NZS UE Wroc realizuje 3 edycje tego projektu podczas roku akademickiego,
 • Zwierzaki NZS – misją tego projektu jest wsparcie działań statutowych wybranej wrocławskiej Fundacji oraz zwiększenie świadomości młodych ludzi odnośnie porzucania i złego traktowania czworonożnych przyjaciół.

Rozrywkowe:

 • Prawie Kino – projekt realizowany dwukrotnie w ciągu roku akademickiego, który daje studentom możliwość obejrzenia wybranych filmów całkowicie za darmo na ekranach w salach wykładowych lub pod gołym niebem podczas pokazów plenerowych, a także umożliwia spotkania z aktorami i znawcami kina,
 • Aquanalia – na pewno słyszeliście o Juwenaliach – Aquanalia to połączenie aktywnego wypoczynku, niebanalnej zabawy oraz przyjaznej rywalizacji z masą atrakcji, konkursami i nagrodami. Ten projekt to całodzienne szaleństwo we wrocławskim Aquaparku, połączone z różnorodnymi konkurencjami takimi jak przeciąganie liny, bitwy na balony z wodą, water polo czy wyścigi w rurach. Dla żądnych sportowych wyzwań jest także przewidywana siatkówka plażowa oraz aqua fitness, a na osoby preferujące relaks i wypoczynek czeka strefa Saunarium.

Merytoryczne:

 • Mind.art – projekt polega na promocji zdrowia psychicznego oraz głębszego poznania samego siebie. W ramach mind.art-u realizowane są darmowe prelekcje, konwersatoria oraz warsztaty, podczas których grono akademickie ma okazję nie tylko dowiedzieć się czegoś więcej na wskazane tematy, ale również wziąć udział w dedykowanych konkursach,
 • Travel for experience – w ramach projektu przedstawiciele biur podróży, oferujących wyjazdy typu Work&Travel, staże i praktyki zagraniczne lub kursy językowe mogą przedstawić swoje oferty na targach i porozmawiać ze studentami Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, którzy bardzo chętnie je odwiedzają,
 • GrafIT – członkowie projektu GrafIT przez okres kilku miesięcy pracują nad zorganizowaniem cyklu wielotematycznych szkoleń związanych z branżą IT, grafiką i najnowszymi technologiami. Dotychczasowi uczestnicy poznali podstawy programowania, projektowania stron internetowych oraz aplikacji mobilnych, poszerzyli swoją wiedzę o znajomość działania marketingu internetowego oraz grafiki komputerowej,
 • Drogowskazy Kariery –  beneficjenci tego projektu mają możliwość bezpośredniego spotkania z firmami. Są to spotkania, z których każda ze stron może wyciągnąć korzyści: studenci w postaci świeżej wiedzy przekazanej bezpośrednio przez praktyków, a przedsiębiorcy promocję i reklamę jako potencjalni pracodawcy. 

Dołączając do NZS-u, dołączasz do grupy wspaniałych ludzi, którzy z oddaniem realizują projekty, mające na celu wzbogacanie życie studentów o nowe doświadczenia, przygody, a także zapewnienie im szkoleń, warsztatów, prelekcji czy konwersatoriów w tematyce, jaka ich interesuje. Jednocześnie, dołączasz też do jednej wielkiej rodziny, która niemalże codziennie wspólnie się integruje, wspiera w realizacji Twoich wszelkich (często szalonych) pomysłów i pomaga jak tylko może w każdym momencie.

Zatem, czy warto działać w organizacji studenckiej? Zdecydowanie tak. Działalność ta daje wiele możliwości i korzyści nie tylko w kontekście przyszłej pracy, ale przede wszystkim wzbogaca ona życie studenckie i zapewnia masę wspomnień oraz przyjaźni na całe życie.