FAQ – Krwiodawcy

Masz wątpliwości czy oddawanie krwi jest niebezpieczne? Zastanawiasz się w jaki sposób pobierana jest krew? Nie wiesz czy możesz oddać krew?

W tej publikacji postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości jakie mogą Cię spotkać przed oddaniem krwi.

 1. Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?
  Tak, oddawanie krwi jest bezpieczne. Igły  i pojemniki służące do pobierania  krwi są sterylne i jednorazowe a sam zabieg oddawanie krwi nadzorują wykwalifikowane pielęgniarki.
 2. Kto może zostać dawcą krwi?
  Krew może oddać każda  zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała.
 3. Jakie dokumenty należy przedstawić przy oddawaniu krwi?
  W związku z wprowadzeniem Krajowego Rejestru Dawców Krwi warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest  okazanie dokumentu ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Niestety nie można oddać krwi legitymując się legitymacją studencką ze względu na brak numeru PESEL na legitymacji.
 4. Ile krwi pobiera się jednorazowo?
  Jednorazowo pobiera się  450 ml.
 5. Jak należy przygotować się do oddania krwi?
  Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim, niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina,  warzywa, owoce). Nie można podchodzić do oddawania krwi na czczo! Przed oddaniem należy pić dużo wody lub soków owocowych. Pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów. Nie należy przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu.
 6. Jak należy postępować po oddaniu krwi?
  Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego fizycznego wysiłku po oddaniu krwi.
 7. Jak często można oddawać krew?
  Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż  4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.
 8. Jakie badania wykonywane są przy oddaniu  krwi?
  Przed każdym oddaniem krwi wykonuje się badanie poziomu  hemoglobiny lub pełną  morfologię krwi. Przy  każdym oddaniu u krwiodawcy pobierane są  próbki na  następujące badania:
  · w kierunku wykrycia kiły
  · antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV, RNA-HIV
  · grupa krwi  układu ABO oraz Rh
 9. Czy od oddawania krwi można się uzależnić?
  Jest to jeden z mitów dotyczących krwiodawstwa. Jednorazowe oddanie krwi nie oznacza, że potem trzeba będzie to już robić regularnie. Organizm produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje. Objętość  krwi wraca do normy już jeden dzień po jej oddaniu.
 10. Mam pospolitą grupę krwi, czy jest sens abym oddawał krew?
  Pamiętaj, że istnieje stałe zapotrzebowanie na każdą grupę krwi, bo potrzebują jej pacjenci z każdą grupa krwi.
 11. Czy można oddawać krew biorąc leki?
  Przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Zawsze należy zapytać lekarza kwalifikującego do oddania krwi, jak długo należy odczekać po ostawieniu leku, gdyż leki różnie długo utrzymują się we krwi.
 12. Jestem wegetarianinem, czy mogę być dawcą krwi?
  Jeśli dieta jest właściwie skomponowana, a co za tym idzie wyniki badań  krwi są prawidłowe można oddawać krew.
 13. Czy można oddawać krew w trakcie miesiączki?
  Nie. Nie można oddawać krwi w trakcie miesiączki i przez 3 dni od jej zakończenia.
 14. Czy opryszczka jest jakimś przeciwwskazaniem do oddawania krwi?
  W przypadku wystąpienia objawów opryszczki nie można oddawać krwi. Do oddania krwi można zgłosić się najwcześniej 2 tygodnie od ustąpienia objawów.
 15. Czy w okresie odczulania można oddawać krew?
  W okresie odczulania nie można oddawać krwi. Również w okresie zaostrzenia objawów alergii nie powinno się oddawać krwi.
 16. Ile dni po wizycie u dentysty nie mogę oddawać krwi?
  Leczenie stomatologiczne odraczają możliwość oddania krwi do następnego dnia. Ekstrakcja zęba, leczenie przewodowe dyskwalifikują na 7 dni. Jeśli podczas zabiegu stomatologicznego były zakładane szwy nie wolno oddawać krwi przez pół roku.
 17. Czy będąc cukrzykiem mogę oddawać krew?
  Niestety osoby chorujące na cukrzyce nie mogą być dawcami krwi.
 18. Na jak długo ugryzienie przez kleszcza dyskwalifikuje ugryzioną osobę jako dawcę?
  Nie należy oddawać krwi przez 2 miesiące od ukłucia kleszcza.
 19. W dzieciństwie przeszłam żółtaczkę pokarmową typu A. Czy to dyskwalifikuje mnie jako dawcę?
  Niestety po przechorowaniu każdego wirusowego zapalenia wątroby (tzw. żółtaczki zakaźnej) nie można oddawać krwi. Jedynie przechorowanie żółtaczki mechanicznej nie dyskwalifikuje do  oddania krwi.
 20. Jak długo po przeziębieniu nie można oddawać krwi?
  Należy odczekać 2 tygodnie od ustąpienia objawów  do oddania krwi.
 21. Ostatnio chorowałem na biegunkę, czy mogę oddać krew?
  Należy odczekać  2 tygodnie od zakończonych objawów lub leczenia do czasu oddania krwi.
 22. Ile czasu musi upłynąć od zrobienia tatuażu do oddania krwi?
  Tatuaż  uniemożliwia oddawanie krwi przez  okres 6 miesięcy od momentu jego  wykonania.
 23. Miałem mały wypadek, po którym konieczne było szycie rany. Ile powinienem odczekać do oddania krwi?
  Po szyciu chirurgicznym należy odczekać pół roku.
 24. Jak szybko po pobycie w kraju tropikalnym mogę oddawać krew?
  W zależności od kraju i chorób tam występujących różny jest okres dyskwalifikacji. Po powrocie z  Afryki Środkowej i Zachodniej, Tajlandii nie należy oddawać krwi przez  6 miesięcy.


4 thoughts on “FAQ – Krwiodawcy

 1. Panie Edku, krótko, po wojskowemu: warto!

  Z tych powodów, które Pan wymienił też, i z dziesiątków, setek innych. Każdy kto oddaje, ma swoje powody i motywacje, ale ostatecznie najistotniejszy jest skutek czyli to, że oddaje i jest kolejne 450 ml do leczenia i pomocy potrzebującym ludziom.

  Do niedawna też kojarzyło mi się zapotrzebowanie na krew głównie do transfuzji, ale wykorzystanie jest o wiele wiele szersze. Wystarczy, że osoba leżąca w szpitalu ma niskie wyniki/parametry krwi, czy to jakaś anemia, czy to po chemioterapii czy z innych powodów i wtedy krew też jest podawana w kroplówce. To tylko jeden z przykładów.

  Zdrowi ludzie nie chorują, oddawanie krwi w większości przypadków nie jest niebezpieczne, a nawet jeśli istniałoby jakieś minimalne ryzyko, warte jest podjęcia.

  Pozdrowienia z Południa

 2. Edek, ja tam krwi nie oddaję ani dla czekolad, ani dla dumy, a tym bardziej nie dla usprawiedliwienia z pracy. Są też inne powody, dla których można oddać krew. Jeśli chodzi o spadek hemoglobiny, to jeśli człowiek nie ma skłonności do anemii łatwo nadrobi jej braki (niekoniecznie z użyciem leków). Gorzej z takimi ludźmi jak ja, którzy mają tendencję do wpadania w anemię, a na dodatek nie jedzą mięsa. Aczkolwiek jakby nie patrzeć, nikt krwiodawcom nie każe przychodzić – sami podejmujemy tą decyzję. I oczywiście, że potrzebują nas tylko wtedy kiedy jesteśmy zdrowi, bo po co w innym przypadku? A recepty nie mogą wystawić, bo byłoby to za kłopotliwe – po co mają wystawiać receptę, skoro nie jest wiadome, czy naprawdę krwiodawca będzie ją potrzebował? A przychodzić po kilku dniach, żeby nas przebadali i ewentualnie wypisali receptę – to się mija z celem ;p
  No, to tyle ode mnie 🙂 Nie zniechęcajmy innych przed pomaganiem sobie nawzajem ^^

 3. Oddałam dzisiaj krew, drugi raz w życiu i wiem, że w ten sposób komuś pomogłam. Panie Edku, pisze Pan, że nie warto tego robić bo ryzykujemy swoje zdrowie, ja się z tym nie zgadzam. Przed każdym pobraniem krwi badany jest poziom hemoglobiny, jeśli jest za niski nie możemy być dawcą. Poza tym nie możemy oddawać krwi co tydzień, są tu pewne ograniczenia zależne od płci. To wyklucza sytuację opisaną przez Pana. I na koniec: oby nigdy nie znalazł się Pan w sytuacji, w której będzie Pan potrzebował transfuzji krwi a tej krwi nie będzie, bo ludzie stwierdzą, że nie warto jej oddawać…

 4. Częste oddawanie krwi może być niebezpieczne.Spada poziom hemoglobiny i zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo.Niedobór żelaza może doprowadzić do wielu chorób spowodowanych niedotlenieniem organizmu.(wystarczy poczytać o niedoborze żelaza) W stacjach krwiodastwa potrzebują Ciebie tylko do czasu gdy jesteś zdrowa/y.Nie licz na to że wesprą Ciebie choćby receptą na wspomniane żelazo. Musisz dylać do lekarza rodzinnego .Lista leków bezpłatnych jest dzisiaj przestarzała i okrojona tak że raczej z niej nie skorzystasz.Wyników krwi nawet nie wykorzystasz do niczego bo nie ma wszystkich badań . Nie warto dla dumy,5 czekolad i usprawiedliwienia z pracy ryzykować własnego zdrowia.

Comments are closed.